Refleksoloji Nedir?
Refleksoloji Nasıl Uygulanır?
Ayak Refleksoloji Terapisi
El Refleksoloji Terapisi
Refleksoloji Nasıl Çalışır ?
Refleksoloji Ne Sağlıyor ?


Ayak Refleksoloji Terapisi

El ve Ayak Refleksolojisi
Dünyada yaşayan her canlının sinir sistemi vardır. Ayrıca her organın bir damar sistemi vardır. Refleksoloji kılcal damarlarla ilgilenir. Kılcal damar topluluğu insanlarda ayaklara ve ellere kadar ulaşır. Kılcal damarlar kanın boşaltım organı olan ayakların belli noktalarına kanı taşırlar ve orada boşaltırlar. Bu işlem sırasında ise eller by-pass görevi üstlenirler ve boşaltımda herhangi bir problem kanın temizlenmemesine yol açabileceğinden hastalıklara sebep olur.

Refleksoloji iç organlarımıza ve vücudumuzun çeşitli bölgelerine karşılık gelen ayaktaki bazı noktalara masaj yaparak o noktaların uyarılması ve çalıştırılmasıdır. Ayaktaki bu bölgelere masaj yapmak vücuttaki potansiyel tedavi edici güçleri uyandırır.

Ayak refleksoloji sinir uçlarının uyarılmasıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Ayaklarda bütün organların etkilendiği noktalar bulunmaktadır.Ayak refleksolojisi ağrıların azalmasını,hastalığın iyileşmesini ve rahatlamayı sağlar.

Uygar dünyadan önce insanlarda refleksoloji masajı doğal olarak gerçekleşiyordu. Yalın ayak toprakta ve taşta yürünerek masaj sağlanıyordu. Bugün ayaklarımızı kalın ve sert ayakkabılarla koruyoruz. Bu kan dolaşımını zorlaştırıyor. Çok eskiden Çin ve Mısır halkı refleksolojinin tedavi gücünü biliyordu. Bu masaj zihin ve bedene pozitif enerji veriyor.

İlk bin yılın sonunda bu yöntem Avrupa?ya getirildi. Ayaklarda tüm organların yansıması olan noktalar vardır ve bu masaj onların tek tek uyarılmasını saglamaktadır.

Rahatsız organların, ayakta bulunan noktası ovulduğunda acı hassasiyeti oluşmaktadır.

Refleksoloji tedavisinin neden olumlu sonuçlar getirdiği sorulara birçok açıdan açıklama yapılabilir.

Tıp: Ayakta sinir uçları uyarısı siyatikten omurgaya getirerek, oradan sinyalleri organlara ulaştırıyor.

Doğal Hekimlik: Ayaktaki refleks noktalarının elle ovulmasıyla nasırların atılması hastanın rahat, hafif ve iyi hissetmesini sağlayıp kendi şifa gücünü ortaya çıkarır.

Holizm: Bedendeki her hücre, organların tüm bilgilerini içerir ve her hücre bir diğeriyle ilişkilidir. Enerji ve bilgi alışverişini düzenler. Bunun için ayaklarda, ellerde, kulaklarda ve dilde refleksoloji noktalarındaki uyarı organlara olumlu tepki verir.

Ayak Refleksolojisinin faydalı olduğu bazı problemlerAkapunktur Noktaları